Naujausi straipsnai

Sekite mus socialiniuose tinkluose.

Studijuodami universitete žmonės išmoksta labai įdomių dalykų. Pavyzdžiui, kad kartais reikia gintis... Nors niekas tavęs nepuola ir nemuša. Visi studentai tuoj pat pasakys: tai žinoma reikia gintis, juk būna sesijos, atsiskaitymai su dėstytojais, kurie kiekvienas galvoja, kad jų dėstomas dalykas yra svarbiausias Pasaulyje. Daugiausiai energijos, žinių ir gebėjimų tokiai gynybai reikia sukaupti mokslų pabaigoje, kai reikia gintis kursinius ir baigiamuosius darbus.

Toks užsiėmimas, kaip baigiamojo darbo gynimas, sukelia labai daug streso, jei nesi tam tinkamai pasiruošęs. Taigi, kaip jau DABAR galima pradėti ruoštis darbo gynimui, kuris bus už pusės, pusantrų ar dar daugiau metų?

Smagiausia, kad gynimui galite ruoštis net jei nežinote savo darbo temos! Ir kuo anksčiau pradėsite ruoštis – tuo geriau! Jei iki svarbiausio Jūsų gynimo liko daugiau negu metai – Jums pasisekė labiau, nei tam, kuris ginsis po pusmečio. Nes viešojo kalbėjimo prieš auditoriją ir sklandaus informacijos perteikimo galima išmokti. Tai lavinami įgūdžiai. Tik lavinti šiuos įgūdžius - pakankamai laikui imlus užsiėmimas. Todėl nesvarbu kiek laiko liko iki gynimo, pradėkite treniruotis dabar!

Pirmiausia turite treniruoti savo gebėjimą ramiai stovėti prieš auditoriją ir kąnors sklandžiai pasakoti. Tam puikiai tinka iniciatyvos pravesti paskaitas ar laboratorinius žemesnio kurso studentams (dėstytojams tokios iniciatyvos visuomet patinka ir neabejotinai jums prideda papildomų "Karmos taškų"). Taip pat čia gali pasitarnauti Toastmasters klubai ar KalbėkViešai.lt viešojo kalbėjimo mokyklos organizuojami praktikumai. Kuo daugiau stovėsite scenoje – tuo geriau! Pradžioje nesukite galvos apie tai kaip atrodote, elgiatės ar ką sakote scenoje. Tiesiog būkite! Kuo daugiau būsite scenoje, tuo labiau ji darysis Jums įprasta ir kelianti mažiau streso vieta. Toks ir yra pirmasis tikslas. Žinoma, tai nereiškia, kad prieš auditoriją galite daryti bet ką. Kiekvienai savo kalbai turite ruoštis ir išnaudoti visas progas atsistoti ant scenos. Kaskart lipdami ant scenos pagalvokite, kokią naudą aš duosiu klausytojams. Atminkite: iš Jūsų kalbos kažkokia nauda klausytojams turi būti visada.

Be to, kad Jums scena nebekels bereikalingo streso, dar Jūs išmoksite ir struktūruotai bei glaustai pateikti informaciją klausytojams. Jums neabejotinai teks lavinti ir svarbiausių faktų atrinkimo gebėjimą, nes laikas scenoje visada ribotas, o pasakyti norisi tiek daug!

Geram gynimui taip pat reikia turėti gerus prezentavimo įgūdžius. Darbo gynimas neatsiejamas nuo papildomų vizualinių priemonių. Jas taip pat reikia išmokti naudoti. Svarbiausia, kad jos papildytų Jūsų kalbą, o ne blaškytų. Apie pateiktis ir papildomų vizualinių priemonių naudojimą ateityje plačiau aprašysiu kituose savo straipsniuose.

Nors dažniausiai sakant kalbas rekomenduoju nieko nelaikyti rankose, studentams turiu kitą patarimą. Treniruodamiesi baigiamojo darbo gynimui visuomet rankose laikykite kokį nors daiktą. Geriausiai – nuotolinio valdymo pultelį skaidrėms perjungti. Jei tokio neturite – tiks ir spalvotas žymeklis ar pieštukas. Tikslas yra išmokti nežaisti su rankose turimu daiktu, ramiai laikyti daiktą ir panaudoti jį tik tuomet kai reikia perjungti skaidrę ar kažką užrašyti. Jei kalbėtojas to nėra išmokęs, sakydamas kalbą nejučiomis ims naudoti laikomą daiktą kaip streso malšinimo priemonę – sukios, spaudinės, atkimšinės ir užkimšinės žymeklio kamštelį ir t.t. Visą tai blaško klausytojus ir sukuria nelabai pasitikinčio savimi žmogaus įspūdį.

Galiausiai – turėtumėte išmokti išnaudoti netikėtumo efektą. Sėkminga kalba visuomet turėtų turėti kažkokį WOW! Jūsų darbo gynimas komisijai bus daug labiau įtraukiantis, jei rasite vietą subtiliai įterpti kažkokį netikėtą wow. Kaip to išmokti? Pradėkite skaityti pasakas! Taip! Būtent pasakos sukonstruotos taip, jog ten visada būna kažkokie netikėti istorijos vingiai. Be pasakų skaitymo pradėkite treniruotis ir jų pasakojimo. Dienos pabaigoje papasakokite savo namiškiams, draugams ar kambariokams kaip Jums šiandien sekėsi. Savo pasakojime visuomet raskite vietos vienam kitam intriguojančiam dalykui (wow).

Šiame straipsnyje spėjau aptarti tik kelis pagrindinius geros gynybos elementus. Kaip ir kiekviename mūšyje – jūsų baigiamojo darbo gynime galima panaudoti daugybę metodų ir strategijų, todėl pabaigai universalus patarimas visiems: Jums ginantis baigiamąjį darbą labiausiai padės praktika, praktika ir dar kartą praktika!

Straipsnis publikuotas žurnale "Njuspeipis" 2018 m. vasario mėn.

Žymos: Kalbos rengimas, Metodikos

Kalbos rengimas Metodikos

Kaip profesionaliai apsiginti, kai niekas nemuša - studentams

Studijuodami universitete žmonės išmoksta labai įdomių dalykų. Pavyzdžiui, kad kartais reikia...

Skaityti straipsnį

Kalbos rengimas Metodikos

Kaip lengvai pasiruošti sėkmingai kalbai?

Atsistoti prieš visus ir kalbėti viešai – daugeliui yra didelis stresas. Tam, kad sumažintumėte...

Skaityti straipsnį

Baimės Metodikos

Kaip susitvarkyti su viešojo kalbėjimo baime

Jeigu jūsų paklaustų, kokia baimė labiausiai paplitusi pasaulyje, ką atsakytumėte? Ir kas galėtų...

Skaityti straipsnį